Arnavutköy fizik tedavi

Arnavutköy fizik tedavi

 

Arnavutköy fizik tedavi

Arnavutköy fizik tedavi

Arnavutköy fizik tedavi Kalça ve uyluk dış yanında ağrı ve yanma görülür. Şikayetler yürüyüş, çömelme ve merdiven çıkmakla artar, istirahatle azalır. Gece kalça üstüne yan yatmakla şikayetler kötüleşir. Kalça-uyluk dış yandaki kemik çıkıntıda basmakla hassasiyet görülür. Kalçayı yana doğru açmakla şikayetler artar. Travma, spor sırasında zorlanma, kalça çevresindeki kasların dengesizlikleri, uzun süreli yürüyüş, bel zorlanması ve obezite bu probleme yol açabilir. Bu sorunun bel fıtığı ve kalça eklem problemlerinden ayırt edilmesi gerekir.

Trokanterik bursit nasıl tedavi edilir?

Trokanterik bursit tedavisinde hastanın istirahat etmesi, spor sırasında özellikle yürüyüş sırasında aktivite seviyesini düşürmesi ve bölgeyi zorlamaktan kaçınması, kortizon olmayan ağrı kesiciler, lokal enjeksiyon ve fizik tedavi önerilir. Kalça çevresindeki kas kısalıkları germe egzersizleriyle düzeltilmeli ve zayıf kaslar güçlendirilmelidir.

Kireçlenme nedir?

Osteoartrit (kireçlenme) en sık görülen romatizmal hastalıktır. Kalça eklem kireçlenmesi erişkinlerde en sık görülen kalça eklem ağrısı sebebidir. Eklem kıkırdağında yumuşama ve yapısında bozulma, kemikte ödem ve yeni kemik oluşumu ile seyreden kronik dejeneratif bir hastalıktır.

esnafseven

Kireçlenmenin belirtileri nelerdir?

Arnavutköy fizik tedavi

Hareketle, çömelmekle, merdiven inip çıkmakla artan, istirahatle azalan kalça ön yüz ağrısı, kasıktan dize vuran ağrı, sıklıkla oturma sonrası veya sabahları olan tutukluk gibi belirtiler görülür. Merdiven inip çıkmada ve oturup kalkarken zorlanma söz konusudur. Kalça kireçlenmesinin ilerlemesiyle hasta yürüyüş, çorap giyme gibi günlük yaşam aktivitelerinde zorlanabilir.

Hastalığın tanısı hastanın şikayetleri, öyküsü ve muayene bulgularıyla tanı konur. Kalça filmi, MR ve kan tetkikleri muayene bulgularını desteklemek için yapılan incelemelerdir. Kalça kireçlenmesi tedavisinde amaç; hastanın ağrılarını kontrol altına almak, eklem hareketini artırmak, fonksiyonel yetersizliklerini gidermeye çalışmak ve yaşam kalitesini yükseltmektir.

Kireçlenme tedavi yöntemleri nelerdir?

Kireçlenme tedavisinin temelini rehabilitasyon yöntemlerini de içeren ilaç dışı tedaviler oluşturur. Hastaya hastalığı, tedavi şekilleri, ilacın yan etkileri ve kaçınması gerekenler, kendisine nasıl bakması gerektiği öğretilmelidir. Merdiven inip çıkma, diz üstü oturma, çömelme, alçak sandalyede oturmaktan kaçınılması gerekir.

Fonksiyonel kısıtlılıkları olan hastalarda fizik tedavi önemli rol oynar. Hastanın kalça çevresi kas gücü, eklemin sağlamlığı ve hareketi iyileştirilmeye çalışılır. Yürüyüşe destek için baston veya yürüteç önerilebilir. Hastanın yaşadığı ortamda çevresel düzenlemeler yapılarak (merdiven kullanma zorunluluğunun ortadan kaldırılması gibi) hastanın fonksiyonel durumu düzeltilebilir.

Fizik tedavi doktoru gelişmesinde ve ilerlemesinde önemli bir risk faktörüdür. Kilo kaybı ile eklem üzerine binen yük azaltılır, hastalığın ilerlemesi önlenir ve hastanın şikayetleri azalır. Bu nedenle hastanın kilo vermesi konusunda yönlendirilmesi gerekir. Kireçlenme tedavisinde ilaç tedavileri ve ilaç dışı tedavi yöntemleri birlikte uygulanmalıdır.

Kalça kireçlenmesi tedavisinde amaç hastanın ağrılarını kontrol altına almak, eklem hareketini artırmak, fonksiyonel yetersizlikleri gidermeye çalışmak ve hastanın yaşam kalitesini yükseltmektir.

Kalça kireçlenmesi için egzersiz programında neler vardır?

 • Kalça eklem hareket açıklığı egzersizleri
 • Germe egzersizleri; kalça ön yüz, yan yüz, uyluk arkası kasları germe egzersizleri
 • Kalça çevresi kasları güçlendirme egzersizleri
 • Haftada 3 ila 5 gün, günde 30 ila 45 dakika yürüyüş (yürüyüş sırasında ağrısı artan hastalar için su içinde yürüme önerilir)
 • Yüzme

Kalça kireçlenmesinde ne zaman protez ameliyatı önerilir?

 • Konservatif tedaviye yanıt vermeyen, geçmeyen, istirahatte ve gece devam eden ağrı durumunda
 • Günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma (örneğin hastanın çorabını giyememesi, 100 metre yürüyememesi) olduğunda
 • Eklem fonksiyonlarının ileri derecede bozulması durumunda

2. Diz Problemleri

Kondromalazi patella nedir?

Diz kapak kemiğinin arkasındaki kıkırdaktaki yumuşamaya bağlı olarak diz ön yüzde görülen ağrıdır.

Kondromalazi patella belirtileri nelerdir?

Diz uzun süre bükülü tutulduğunda şikayetler artar (sinema belirtisi). Hastalar merdiven inip çıkarken zorlanırlar.

Kondromalazi patella nasıl tedavi edilir?

Tedavisinde diz ön yüz kas grubunu güçlendirecek egzersiz programı önerilir.

Bursit nedir?

Diz çevresindeki bursalarda (içi sıvı dolu yastıkçıklar) iltihap ve zorlanmaya bağlı oluşan şişliktir. Dizin uzun süreli basınca ve tekrarlayan mikrotravmalara maruz kalması hastalığın oluşmasında en önemli nedendir.

Bursit nasıl tedavi edilir?

Tedavisinde istirahat, bandaj, soğuk uygulama, kortizon olmayan ağrı kesiciler ve lokla enjeksiyonlar uygulanır.

Diz eklemi kireçlenmesinin belirtileri nelerdir?

Dizde hareketle artan, istirahatle azalan ağrı, tutukluk, yürüyüş güçlüğü, şişlik ve şekil bozukluğu gibi şikayetlerle kendini gösterir. Hareketle artan istirahatle azalan ağrı, sıklıkla oturma sonrası veya sabahları olan tutukluk ve hareket sırasında krepitasyon gibi semptomlar görülür. Eklem hareketlerinde kısıtlanma gelişebilir.

Diz kireçlenmesinin risk faktörleri nelerdir?

 • Obezite
 • Yaşlanma
 • Cinsiyet
 • Dizde aşırı mekanik yüklenme ve zorlanmaya yol açan meslekler
 • Daha önceden eklemde zedelenme geçirmiş olmak
 • Kas zayıflığı
 • Hareketsizlik
 • Derin duyuda defekt
 • Genetik yatkınlık