Beykoz fizik tedavi

Beykoz fizik tedavi 

Beykoz fizik tedavi

Beykoz fizik tedavi

Beykoz fizik tedavi  kimyasal yöntemlerin kullanılması gibi fizik tedavide de fiziksel yöntemler (elektrik akımı ses dalgaları lazer ışınları yüzeyel ve derin ısıtıcılar gibi) kullanılır. Bu yöntemler daha çok ağrı kesici, doku iyileşmesini artırıcı, ödem çözücü ve spazm giderici olarak tedavide yer alan uygulamalardır. Rehabilitasyon tedavilerinde ise bunlara ek olarak her hastaya ve hastalığa özel egzersiz programı verilerek; eklem hareket açıklığını artırmak, germek, esnetmek, kuvvetlendirmek, dayanıklılığı artırmak, denge ve koordinasyonu sağlamak, duruşu düzeltmek gibi hedefler gözetilir.

beykoz Fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarında;

– İlaç reçetesi gibi her hastanın tanısına uygun olan ayrı bir tedavi programı hazırlanır.
– Hastanın ihtiyacına göre tedavi süresi ayarlanır. Her seans yaklaşık 1 saat kadardır.
– Hastaya herhangi bir rahatsızlık vermeyen bir uygulama olup, ilaç kullanılamayan gebelik, mide kanaması geçmişi, kan sulandırıcı ilaç kullanımı gibi birçok durumda güvenli etkili ve zararsız bir yöntemdir.

Tedavi süresi ne kadar olmalıdır?

Tedavi süresi minimum 10 gün olup, hastanın ve hastalığın durumuna göre 15 veya 20 seans olabilir. Ortopedik rehabilitasyonda veya felç tedavilerinde süre çok daha uzun olabilir.


Kesinlikle zararlı bir yöntem değildir. Kanser tanısı almış hastalarda, vücutta ciddi bir enfeksiyon varlığında  ve gebeliklerin ilk 4 ayında  fizik tedavi uygulaması yapılmaz. Bu gibi durumlar dışında güvenle uygulanabilir. Tedaviden fayda gördüğünü kendisi de hisseden hasta, şikâyetleri yeniden başladığında, ihtiyaç hissettiğinden yeniden başvurur. Ama bu alışkanlık değil, hastanın tedavinin etkinliğini fark etmesi demektir. Örneğin, artroz (kireçlenme) kronik bir hastalık olduğundan hasta belirli aralıklarla tedaviye tekrar ihtiyaç duyacaktır.

Fizik tedaviyi kim uyguluyor?

Fizik tedavi bir ekip uygulamasıdır. Natal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezlerinde uzman kadro eşliğinde ve koordineli ekip çalışmasıyla fizik tedavi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Genel olarak ağrı veya eklemlerde bir kısıtlılık şikâyeti ile başvuran hastanın ilk muayenesini yapan fizik tedavi doktoru, gereken tetkikleri yaptıktan ve teşhisi koyduktan sonra tedavisini düzenler ve fizyoterapistler, hazırlanan tedavi programını uygular.

Beykoz fizik tedavi Hamilelik çok keyifli bir süreç fakat bazı şikayetler anne adaylarının tadını kaçırabiliyor. Bel ağrıları da bu şikayetlerden biri. Hamileliğin her döneminde ortaya çıkabilen bel ağrılarını, hamileliğe özgü hormonlardan değişen vücudun ağırlık merkezine kadar birçok faktörün tetikleyebildiğini söylenebilir.

Hamilelik güzel olduğu kadar sabırlı olmayı gerektiren eşsiz bir süreç. Bebeğinizin karnınızda

her geçen gün hızlıca büyüdüğünü görmek, onun hareketlerini hissetmek muhteşem bir duygu ancak hamilelik bazı fiziksel şikayetleri de beraberinde getiriyor. Bu şikayetler içinde çoğu anne adayının ortak şikayeti; bel ağrıları… Bel ağrılarının hamileliğin her döneminde birçok sebepten dolayı ortaya çıkabileceğini söyleyen Acıbadem Mobil Sağlık Fizyoterapi Uzmanı İsmail Çağrı Koca, bu ağrıların erken dönemlerde hormonal değişikliklerden kaynaklanabileceği gibi, ilerleyen dönemlerde bebeğin büyümesine bağlı olarak da gelişebildiğini söylüyor. Fizyoterapist İsmail Çağrı Koca, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bebeğin büyümesiyle bel ve çevresine binen yükün artması, omurlar arasındaki bağların gevşemesi ve sinir sıkışması gibi nedenler bel ağrısı yapabiliyor. Bunların dışında hamilelik döneminde yapılan bazı sakıncalı hareketler, ağır kaldırma, uygunsuz pozisyonlar gibi durumlar da bu ağrıların oluşmasında etkili.”